Jak na bulíka VI. - než začneme
Než začneme s výcvikem
Než se dostaneme ke konkrétním cvikům, ráda bych zmínila pár důležitých informací, které bychom si měli uvědomit. Každý pes má tzv. reflexní oblouk. Reflexní oblouk bychom mohli laicky nazvat „čas na promyšlenou“, nebo „čas na zpracování informace“. Jde o to, že když vyslovíme povel, chvilku trvá, než se ke psovi dostane, než ho pes zpracuje a než ho pes vykoná. Každé plemeno a každý jedinec má reflexní oblouk jinak dlouhý. U bulíka může být až 5 vteřin. Tzn., že bulíkům bychom měli dávat dostatek času mezi vyslovením povelu a jeho vykonáním ze strany psa. Pokud řekneme sedni , měli bychom posečkat až 5 vteřin, než bulík zareaguje. Taktéž pokud na psa voláme. Každý majitel psa časem zjistí, jak dlouhý reflexní oblouk má jeho miláček. Pokud ale pes nereaguje delší dobu, neznamená to, že má dlouhý reflexní oblouk, ale že nemá daný cvik ještě pořádně naučený.
Pokud pes poslechne jen někdy, znamená to, že daný cvik neumí. Cvik musí pes umět kdykoliv a kdekoliv. Jakmile jsou situace, kdy ho nevykoná, znamená to, že ho nezvládá. Proto bychom měli psovi postupně zvyšovat nároky na prostředí a rušivé elementy.
Před každým učením povelu, bychom si měli především my uvědomit , co bude cílem cvičení a co přesně po psovi chceme. Pokud budeme po bulíkovi vyžadovat SEDNI, musíme si promyslet zda chceme korektní sed, a nebo se spokojíme s jejich typickou vyvalenou polohou na bok.
NE vs. FUJ
tyto povely patří mezi zákazové a po nich by vždy měl přicházet povel příkazový, neboť pes si sice uvědomuje, že má danné činnosti zanechat, ale už neví co dělat místo ní. FUJ používám ve spojitosti s činností poživatelskou, pokud chce pes něco žrát. Povel NE používám pro ukončení nežádoucího chování.
POJĎ SEM vs. KE MĚ
Já používám tyto dva poveli pro rozličné nároky na psa. Pokud chci aby se pes jen přiblížil do mé blízkosti velím POJĎ SEM. Pokud chci aby pes udělal přivolání s předsednutím a upnutím pozornosti na mě velím KE MĚ.
ČEKEJ vs. ZUSTAŇ
I tyto dva povely využívám pro různé požadavky. Pokud dám psovi ZUSTAŇ musí zustat na místě dokud k němu nepřijde a nedám mu jiný příkazový povel. Čekej používám v situacích, kdy budu potřebovat psa z odložení přivolat k sobě (to využívám například na závodech agility, kdy pesan čeká na startu a já mu dám povel k tomu, že může vyběhnout).
Na závěr této kapitoli, ještě zmíním, že je v podstě na každém majiteli psa, jaký povel si zvolí, ale musí používat vždy stejný. Psovi je uplně jedno jestli ho naučíte sedat na povel HAČÍ, SEDNI nebo SIT, lehat na HAJÍ, LEHNI, nebo DOWN.