Pořizujeme si štěňátko

Pořízení štěňátka, je radostná událost, na kterou někteří čekají hodně dlouhou dobu. Člověk by měl mít vše promyšlené a měl by mít co nejvíce informací. Přes to bych ráda shrnula základní věci, které by měl mít člověk na paměti.

 

  1. než si štěňátko přivezeme

 

....měl by být domov zařízen a připraven na příchod nového člena domácnosti. Štěňátku pořídíme vhodný pelíšek. Bulíčci mají rádi stísněnější prostory. Proto pro něj bude lepší menší pelíšek než-li lože vhodné vlkodava. Milují např. molitanové boudičky. Avšak nejvhodnější je jako pelíšek pro bulíčka klec, která je navíc i účelová. Doporučuji ke kleci pořídit i ohrádku, kterou ke kleci připnem a tak má bulíček v naší nepřítomnosti i výběh. Může se tedy projít, protáhnout a případně se ''vyvenčit'' mimo pelíšek. Vyprázdňování se do pelíšku je pro psy stresující a kazí to nácvik hygieny. U mě už malá štěňata vylézají z pelíšku a jdou se vyprazdňovat mimo něj.

 

Tím se dostáváme k další důležité pomůcce. Plenkové podložky pro štěňátka. Plenku dáme co nejblíže k pelíšku, aby to štěňátko nemělo daleko a svůj ''náklad'' doneslo na plenku. Až se štěně naučí vyprazňovat se výhradně na plenu, budeme ji posouvat blíž a blíž ke vchodovým dveřím, až se jednoho dne dá za dveře. Tím se štěně naučí říkat si o vypuštění. To však může trvat i déle jak půl roku. Do té doby má malé psí miminko nárok, na občasné ''nehody'' a my se musíme obrnit trpělivostí.

 

Další věcí, která by měla být zajištěna, jsou hračky. Mě se osvědčili např. ruličky od toaleťáku nebo kuchyňských ubrousků. Štěně se na nich vyřádí a nedojde k žádné finanční škodě, jako když nám zlikviduje třeba nábytek. Navíc pokud kousek spolkne, papír se snadno v břiše rozpustí. Krajně nevhodné a nebezpečné jsou hračky z vynilu. Ty v žaludku tvrdnou a pak jsou jak šutr. U pejska hrozí komplikace, které mohou skončit operací.

 

Základní věcí jsou mističky na vodu a jídlo. Zde je vše o vkusu majitele.

 

Pro štěňátko bychom měli mít pořízené i vodítko a obojek. Nedoporučují dávat štěně na kšíry a flexi vodítko. Podporuje to tahání a kazí návyk pro chůzi na vodítku. Kšíry jsou od toho, že se do nich pes může opřít a tahat. Flexi vodítko vyvýjí neustálý tlak a tak ho pes přestane respektovat.

 

Pokud si miminko pořizujeme v zimním období, mělo by mýt nachystaný obleček. Nedoporučuji ho však dávat pokud je venku více jak 5 stupňů a nejdeme ven déle jak na 15 minut.

 

  1. Máme doma štěňátko

 

Je důležité vzít si minimálně 14 dní dovolenou a tuto dobu věnovat zvykání miminka na nový režim. Nejdůležitějším aspektem je naučit miminko zvykat si na samotu. Do této chvíle bylo 24h denně se sourozenci, maminkou a chovatelem po dobu 2 měsíců. Pro štěňátko je tedy stresující, kdyby se najednou mělo objevit samotné v novém prostředí, které nezná. Proto den co den učíme štěně samostatnosti. Zprvu jen odejdeme za dveře na pár minut. Pak čas prodlužujeme. Zajdeme si třeba na krátký nákup apod. Je dobré štěněti nechávat kus svého oblečení v pelíšku a při odchodu dát štěněti něco k jídlu, aby neregistrovalo náš odchod. Pokud odcházíme na dleší dobu, je dobré štěně nechávat v kleci s předohrádkou. Jednak se zajistí bezpečí štěněte a druhak i bezpečí nábytku a věcí v domácnosti.

 

Ještě před dovezením prcka domu, by jsme měli mít v hlavě srovnané co pes bude smět a co ne. Měli bychom mýt promyšlé pravidla a za těmito pravidli si stát. U bulíka je nesmírně důležítá důslednost a ta se musí aplikovat již od buličího mimina. Jakmile nebudete důslední a nedotahnete své požadavky dokonce bude si pes dělat co chce a váš život ovládne pes a vy budete jeho poskokem. Říká se, že bulík potřebuje pevnou ruku páníka, ale on spíš potřebuje pevnou mysl. Proto již od malého miminka začínáme s důsledností.

 

  1. péče o štěňátko

 

Malé štěně by mělo ideálně papat 5x denně SNÍDANĚ – SVAČINA – OBĚD – SVAČINA – VEČEŘE. Je na každém majiteli jakou stravu pro svého pejska zvolí. Zda granule a nebo BARF. Pokud se pustíme do BARFování musíme se vše naučit, abychom tím u pejska neudělali víc škody než užitku. Granule volíme kvalitní nejlépe superprémiové, určené pro štěňata. Chovatel by Vám měl dát do prvných dnů zásobu stravy na kterou bylo štěně zvyklé, abyste mohli přejít na novou Vámi vybranou.

 

Psi by se všeobecně neměli často koupat a obzvláště šamponovat. U štěňat to platí dvojnásob. Pokud se Vám zrovna nevyválí v nějaké ''voňavé'' zdechlině, stačí ho otřít vlhčeným ubrouskem a nebo jen omýt pacinky od bláta.

 

Některým bulíčkům dlouho trvá než se postavý ouška. Někdy plandají i v půl roce. Ouškům lze pomoci vylepováním. Já vylepovala za pomocí výstuhy, vystřižené z ruličky toaleťáku do tvaru ouška a leukoplasti. Nelekejte se pokud už postavená ouška spadnou v době přezubování. Veškerá výživa jde právě do tvorby nových zoubků. V tomto období lze podávat klouvní výživu, která podpoří ušní chrupavky.

 

Další věcí, s kterou by jste měli počítat je, že v určitém věku se začne na hlavě mezi ušima dělat pleška. Na pohled to vypadá jako vystříhané chlupy velikosti cca pětikoruny. Nemusíte se ničeho obávat, je to v celku normální a většině bulíčkům časem zaroste.

 

Nedílnou součástí psího života jsou pamlsky a různé dobrůtky. Volíme takové, aby byli pro štěně bezpečné. Pokud dáme malému psíkovi na okusování např. buvolí kostičku, musíme ho ke konci hlídat, aby nepolklo větší kus a nepřidusilo se.

 

  1. Výchova a výcvik

 

Jak bylo řečeno, je důležité, aby byl člověk ve výchově a výcviku důsledný. Pes se učí opakováním a tím, že je posilováno žádoucí chování nějakou odměnou (hračka, pamlsek)

 

U štěněte je důležitá socializace. Proto ho bereme do psí školky a nebo mezi prověřené, pohodové psy. Nesmíme dopustit, aby bylo štěně usurpované, mučené a terorizované. Každý majitel musí vystihnout ten okamžik, kdy je jeho psí dítě nešťastné a potřebuje ''zachránit''. Pokud se tak stane, štěně ihned bereme a jdeme od dotyčného psa pryč. Poznáme to tak, že se štěně krčí a chce od psa utéci, někdy i kňučí, zkrátka je vidět, že o hru nestojí. Nezapomínejte, že vy jste v očích malého tvorečka, ten komu důvěřuje a očekává od něj ochranu. Pokud necháte štěně aby bylo mučené jinými psy, pozná, že od vás se zastání nedočká a začne brát situace do svých rukou – nebo spíš tlapek. Pak může po psech vyjíždět a nikdy z něj nebude vyrovnaný pes.

 

V mládí by si pejsek měl vyzkoušet situace, které se v životě mohou vyskytnout. Jízda na eskalátorech, metrem, tramvají, autobusem, dav lidí, ruch, setkání s jinými zvířaty atd.

 

Pro bulíčky je vhodná metoda výcviku pozitivní motivací. Proto doporučuji trénéry a výcvikáře, kteří vedou cvičáky s tímto přístupem. Více o výcviku bulíka se můžete dočíst u nás na webu v článcích specielně věnovaných výcviku.

 

Nácvik hygieny byl zmíněn již výše. Jen dodám, že přehnané chválení při vyprazdňování může štěně znervoznit a proto tuto činnost přeruší a nevyprázdní se zcela. Je vhodné chválit až po. Stejně tak hysterické reakce na louže a hromádky, nedej bože máchání čumáku v těhto ''nehodách''. Tím můžete zapříčinit to, že pes se začne schovávat a konat potřebu mimo váš zrak, neb se bude bát. Mějte na paměti, že štěňátko, je jak malé miminko, které také neumí chodit na záchod od prvního dne narození a stejně tak i u něj vše přichází postupně, časem a učením. Mějte trpělivost a zachovávejte klid. S tím, že určitě nějaká výtka přijít musí, ale vše s mírou a klidem. Stresovat štěně řevem, výpraskem apod. opravdu nemá smysl. V nácviku hygyeny by jste měli mít na paměti, že štěně jde čůrat vždy po probuzení, najedení a po hře. V těchto případech ho popadněte a vyneste ven. Nenechávejte ho jít samotné, neboť by to ven nedoneslo.

 

 

Snad jsem se zamyslela dostatečně nad vším, co by se Vám do začátku s malým bulíčkem mohlo hodit. Pokud by jste měli jakékoliv dotazy, můžete mne kontaktovat na e-mail, uvedený na úvodní stránce webu.